Robotik ve Kodlama Dersi-Uygulama Çalışmaları

1-Arduino ile hareket sensörü (PIR Sensörü) Uygulaması

Arduino İle Hareket Sensörü Diğer Adıyla PIR (Passive Infrared Sensör) Kullanımı.

PIR ismi Passive Infra-Red kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Bu da bu sensörün kızılötesi dalgalarla çalıştığı anlamına gelir. Hareket sensörü ortamdaki sıcaklık ve kızılötesi dalga değişimlerini algılamaya yarayan sensörlerdir. Yapılarında bir fresnel lens bulunur. Bu lens sayesinde ortamdaki nesnelerden gelen ışınlar sensörün odaklanmasını sağlar. Ortamda bir dalga değişimi olduğunda sensör algılama işlemi gerçekleştirir.

Tinkercad Devresinin Ekran Görüntüsü:

Uygulamanın Kodları:

2: Arduino ile Gaz Sensörü Uygulaması.

MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapılarının içerisinde gazı algılamaya duyarlı bir tel, ısıtıcı eleman ve bir yük direnci bulunmaktadır. Çalışma prensipleri genel olarak aynıdır. Isıtıcının etkisiyle ısınan metan gazı sensördeki telin üzerinden geçerek telin direncinin değişmesine etki eder. Analog direnç değerini, 0 ile 5V aralığına eş bir değere çevirmek için bir yük direnci kullanılır. Yük direnci pini, Arduino’nun analog giriş pinlerinden birine bağlanarak Arduino’ya bilgi aktarımı sağlanır.

Ayrıca MQ serisi gaz sensörlerinin yapılarında bir dijital çıkış da bulunmaktadır. Gerilim belli bir seviyeye ulaştıktan sonra bu çıkış aktif duruma geçer. Bu seviyeyi sensör modülünde bulunan trimpot ile kontrol etmek mümkündür.

MQ-3 Gaz Sensörü Kullanımı

MQ-3 sensörü 0.04mg/L ve 4mg/L arasında alkol algılamaya yarayan sensördür. Bu sensör ile Alkolmetre uygulamaları yapılmaktadır.

Tinkercad Devresinin Ekran Görüntüsü:

Uygulamanın Kodları:

3: Arduino ile Servo Motor Uygulaması.

Servo motorlar 0 ile 180 derece arasında bir açıda döndürebildiğimiz elektronik bileşenlerdir. İhtiyacımız olan güce göre çeşitli büyüklükte ve plastik ve metal dişlilere sahip modelleri bulunmaktadır. Burada Servo motorları Arduino ile nasıl bağlantı sağlayacağımızı ve istediğimiz açı değerinde servo motoru nasıl çevireceğimizi öğreneceğiz.

Tinkercad Devresinin Ekran Görüntüsü:

Uygulamanın Kodları:

4- Servo Motor Pot ile Kontrolü:

 

Uygulamanın Kodları:

 

5- DC Motor Kullanımı-Butonlu

 

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment