Scratch Nedir ve Nasıl Kurulur?

Scratch Nedir?

Scratch 8 ila 16 yaş aralığındaki kullanıcıların kendi etkileşimli hikayelerini, animasyonlarını, uygulamalarını ve oyunlarını kod yazmadan fare ile sürükle bırak mantığıyla kolay bir şekilde oluşturabildikleri ve oluşturduklarını da internet üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşabildikleri tamamen ücretsiz bir platformdur.

Kısacası Scratch ile hayal dünyanızda ne varsa dijital ortama aktarabilir Play Store ve App Store gibi platformlarda bulunan bir çok uygulama ve oyunu kendiniz yapıp kullanabilirsiniz.

ABD’de bulunan MIT Media Lab tarafından hazırlanan program, çocuk ve gençlerin yaratıcı düşünme, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve takım halinde çalışma gibi temel yaşam becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Aşağıdan programın kurulum adımlarını izleyerek kolayca kurabilir ve sonraki yazı ve derslerimizde programın ara yüzü ve temel kullanım bilgilerini edindikten sonra ders anlatımlarımıza geçebilirsiniz.

scratch logo

Scratch’ ı Çevrimiçi Kullanmak

Öncelikle şunu belirtelim; programı bilgisayarınıza kurmadan da internet üzerinden de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey https://scratch.mit.edu/ adresine gidip üst menüden “Oluştur” butonuna tıklamak. Ancak yaptığınız çalışmaları kaydetmek ve paylaşmak için de sisteme kayıt olmanız gerekmektedir.

Sisteme kaydolmak için aşağıdaki resimde kırmızı ok ile belirtilen “Scratch’ a Katıl” butonuna tıklayıp karşınıza gelen formları doldurmanız gerekmektedir.

Scratch'ı Çevrimiçi Kullanmak

Eğer programı bilgisayarınıza indirip internetsiz kullanmak istiyorsanız bilgisayarınızın özelliklerine uygun sürümünü indirip kurmanız gerekmektedir.

Scratch programının 3 adet sürümü bulunmaktadır. Bunlar Scratch 1.4, 2.0 ve 3.0 dır. Biz size ilk olarak en son sürüm olan 3.0 sürümünün kurulumunu anlatacağız. Diğerlerini de sayfanın altında ayrı bir başlık ile anlattık.

Scratch 3 Kurulumu

İlk olarak https://scratch.mit.edu/ adresine gidip sayfanın en altındaki İndir linkine tıklayın.

Scratch Adım 1
Adım1

Karşınıza Scratch 3 indirme ekranı gelecektir. Eğer programı kurmak istiyorsanız “Direkt İndir” linkine tıklayınız.

 
Adım2

Scratch 3.0 Setup dosyasını bilgisayarımıza indirdikten sonra Kur butonuna tıklıyoruz.

Adım3

Kur butonuna tıkladıktan sonra program bilgisayarımıza yüklenmeye başlayacaktır. Yüklemenin tamamlanmasının ardından karşımıza gelen pencerede Bitir butonuna tıklıyoruz.

Programın yüklenmesini bekliyoruz…
Adım4

Bitir butonuna tıkladıktan sonra programımız açılacaktır. Eğer program İngilizce olarak kurulmuşsa Dosya sekmesinin solunda bulunan yuvarlak dil sekmesine tıklayarak Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.

Adım5

Scratch 2.0 ve 1.4 Sürümü Kurulumu

İlk olarak https://scratch.mit.edu/ adresine gidip sayfanın en altındaki İndir linkine tıklayın.

Scratch Adım 1
Adım1

2.0 veya 1.4 sürümlerini indirmek için Eski Sürümler başlığı altındaki 2.0 Çevrimdışı Editör veya 1.4 linkine tıklayınız.

Adım 2
Adım2

Açılan sayfada ilk olarak Adobe AIR eklentisini kullandığınız işletim sistemine göre indirip kurmanız gerekmektedir. Bu adımı es geçerseniz programınız sağlıklı çalışmayabilir.

Adım 3
Adım 3

Adobe AIR eklentisini “Download Now” butonuna tıklayarak indirin ve indirme işlemi bittikten çift tıklayarak bilgisayarınıza kurun.

Adım 4
Adım4

Adobe AIR Eklentisini bilgisayarınıza kurduktan sonra artık aşağıdaki resimde görüldüğü gibi programı işletim sisteminize göre bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Adım 5
Adım5

İndirme işleminin ardından exe dosyasını açın ve karşınıza gelen uyarı penceresinde “Çalıştır” a tıklayıp devam edin.

Daha sonra aşağıdaki resimdeki kırmızı okla gösterilen “Devam Et” butonuna tıklayın. Eğer karşınıza uyarılar gelirse “Evet” e tıklayarak onaylayın.

Adım 6
Adım6

2.0 sürümünü kurduktan sonra artık kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer program dili İngilizce ise aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterilen dil menüsünden “Türkçe” olarak ayarlayabilirsiniz.

Adım 7
Adım7

Eğer yardımcı materyalleri de indirmek istiyorsanız indirme ekranına dönüp aşağıdaki linklere tıklayarak bu materyalleri indirebilirsiniz.

Adım 8
Adım8

Bilgisayarımıza programın kurulumunu tamamladık. Artık derslerimizden de faydalanarak blok tabanlı kodlama öğrenebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.bilisimle.com/scratch-nedir-ve-nasil-kurulur/