WordPress Yönetim Paneli Kullanımı

Web Tabanlı İçerik Yönetimi Ders Notu-3

WordPress Yönetici Paneli Nasıl Bulunur?

WordPress yönetici paneline giriş bilgileri WordPress kurulumu esnasında belirlendiğini unutmayın. Bu yüzden de hosting kontrol paneli ile şifreleri aynı değildir.

Eğer WordPress’i domaininizin root bölümüne kurduysanız (hosting hesabınızda public_html klasörü) WordPress Yönetici Bölümüne aşağıdaki bağlantıları kullanarak erişebilirsiniz:

 • siteismi.com/wp-admin
 • siteismi.com/admin
 • siteismi.com/login

WordPress Yönetici Panelini bulduğunuzda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz:

WordPress Yönetici Paneline Erişim

Şimdi WordPress yönetici bölümüne girebilmek için giriş bilgilerinizi girmelisiniz:

 • WordPress Kullanıcı Adı – WordPress yüklerken oluşturduğunuz kullanıcı adıdır.
 • WordPress Şifresi – WordPress yüklerken oluşturduğunuz şifreniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Giriş butonuna tıklayın.

Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra WordPress panelinizi göreceksiniz:

1. WordPress Yönetim Paneli – Başlangıç

wordpress-yönetim-paneli

WordPress yönetim panelinize giriş yaptığınızda karşınıza ilk olarak, başlangıç menüsü çıkacaktır. 

 • Başlangıç menüsünden kısaca bahsetmem gerekirse, başlangıç menüsünü sitenizin bir özeti olarak düşünebilirsiniz.
 • Nitekim bu menüde sitenizdeki yazı, sayfa, yorum miktarı, en son aktiviteler, en son yorumlar, WordPress haber gibi bildirimler vardır. 
 • Yani “uzun zamandır siteye bakamıyorum, dur bakalım ne bildirimler var” diyorsanız; o zaman direkt olarak admin panelinizin başlangıç menüsüne giriş yapmanız gerekir. Buradan özet bir şekilde sitenizin son durumunu öğrenebilirsiniz. 

Not: Başlangıç menüsünün bir alt kategorisi “güncellemeler“dir. Burada, sizlere sitenize kurmuş olduğunuz eklentilerin güncelleme bildirimleri, WordPress’in güncelleme bildirimleri ve kullanmış olduğunuz temanın güncelleme bildirimleri gelir. 

2. WordPress Paneli – Yazılar 

wordpress-admin-paneli

Yazılar menüsünden, sitenize yeni yazılar ekleyebilir, site içerisinde girmiş olduğunuz  tüm yazıları düzenleyebilir, yazılarınızın SEO puanlarını inceleyebilir ve istediğiniz yazıyı sitenizden kaldırabilirsiniz. Ayrıca yazılar menüsünden “yeni kategori ve etikette” oluşturabilirsiniz. 

3. WordPress Paneli – Ortam 

wordpress-yönetim-paneli-kullanımı

Bu menü içerisinde sitenize yüklediğiniz tüm görselleri bulabilir ve silme veya görselleri yükleme işlemini buradan yapabilirsiniz.

4. WordPress Paneli – Sayfalar

wordpress-admin-paneli-sayfalar

Sayfalar menüsü en temel düzeyde “yazılar” bölümü ile aynı özelliklere sahiptir.  Kısaca sayfalar ile yazılar arasındaki temel farktan bahsetmem gerekirse, sayfalar sabit yazıları ifade etmektedir. Ancak yazılar ise daha çok gündelik yazıları temsil etmektedir. (gizlilik politikası sayfası, kullanıcı sözleşmesi sayfası gibi) Yazılar menüsünden sitenize bir yazı eklediğinizde, bu yazı otomatik olarak sitenizin ana sayfasına eklenir. Ancak sayfaların ana sitenin, ana sayfasında gösterilmesi için menüye bağlanması gerekir. 

 • Sayfalar menüsünün bir altındaki yorumlar menüsünden ise, içeriklerinize gelen yorumlara onay verirseniz ve yorumları cevaplarsınız. İstenmediğiniz yorumları ise sitenizde gözükmeden silebilirsiniz. 

5. WordPress Paneli – Görünüm 

Wordpress-yönetim-paneli-menüsü

WordPress yönetim paneli menüsü içerisinde yer alan görünüm menüsü, iyi öğrenmeniz gereken alanlardan bir tanesidir. Nitekim sitenizde kullanmış olduğunuz temanızı özelleştireceğiniz, sitenize Google Adsense kodlarını yerleştireceğiniz, gizlilik politikası gibi sayfaları menüye ekleyeceğiniz ve daha birçok şeyi yapabileceğiniz bölüm burasıdır. Buradaki alt menüleri kısaca açıklamam gerekirse;

>> Temalar: 

Burası adında anlayabileceğiniz üzere sitenize tema yükleyebileceğiniz kısımdır. Yeni ekle butonuna tıklayarak, WordPress’in sizlere sunmuş olduğu onlarca ücretsiz temadan yararlanabilir veya  satın almış olduğunuz bir temayı sitenizi yükleyebilirsiniz.

>> Özelleştir: 

Özelleştir bölümü siteniz içerisinde kullanmış olduğunuz temayı özelleştirebileceğiniz, yani yeniden ayarlayabileceğiniz bölümdür. Mesela bu bölüm sayesinde siteniz içerisindeki logoyu değiştirebilirsiniz, favicon’u değiştirebilirsiniz, ana sayfa ayarlarını düzenleyebilir ve temanızı düzenlemeye dair daha birçok şey yapabilirsiniz.

>> Bileşenler: 

Sitenizin tema özelliklerine göre sol sütunda, sağ sütunda ve alt kısım da göstermek istediğiniz menülerdir. Mesela bu sitenin sağ panelinde bulunan “kategoriler” buna en güzel örnektir.  Bileşenler bölümü sayesinde, kategorilerinizi, menülerinizi veya kendinizin oluşturduğu bir bileşeni temanızın istediğiniz herhangi bir alanında gösterebilirsiniz. 

>> Menüler:

Bir sitenin üst kısmında yer alan kategorilerin, sayfaların olduğu bölüm genellikle “ana menü”dür ve ana menü bir sitenin en önemli yapı taşlarındandır. Hatta siteyi site yapan şeyin ana menü olduğunu söyleyebilirim. Nitekim ana menü sayesinde siteye gelen ziyaretçi aradığını çok rahat bir şekilde bulabilmekte ve site içerisinde istediği şekilde  hareket edebilmektedir. Bu yüzden site kurduktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden bir tanesi siteye ana menü eklemek olmalıdır. 

WordPress-admin-paneli-bileşenleri
 • Ana menüyü oluşturduktan sonra, “Menü öğeleri ekle” kısmından istediğiniz bir yazıyı, sayfayı, kategoriyi seçerek ve “menüye ekle” diyerek ana menünüze ekleyebilirsiniz. Bu şekilde yaparaktan sitenizin üst kısmında (ana menüsünde) istediğiniz bileşeni göstermiş olursunuz. 

>> Üst Kısım:

Temanızın üst kısım bölümüdür. Sitenizin başlığını, rengini ve sitenizin üst kısım görselini ayarlayabileceğiniz bölümüdür. 

 • Normalde buraya dair yapacağınız ayarlamaları özelleştirme bölümünden de yapabilirsiniz. 
 • Sitenin üst kısım bölümü neresidir? Diye soracak olursanız bir sitenin üst kısım bölümü ana menü bölümünün üst kısmında kalan taraftır. 

>> Arka Plan

Genellikle sitelerin arka planları beyaz veya gri renkte olur. Ancak siz eğer sitenizin arka planının daha farklı bir renkte olmasını istiyorsanız veya arka planda farklı gir görsel olmasını istiyorsanız buradan ayarlayabilirsiniz. 

>> Base WP 

Bu bölüm temanızın Premium bölümüdür. Ücretsiz bir tema kullanıyorsanız muhtemelen sizin temanıza da Premium bölümü ekleyeceklerdir ki buradan isterseniz kullanmış olduğunuz temanın daha gelişmiş, ücretli versiyonuna geçebilirsiniz. 

> > Tema Düzenleyici 

Bu bölüm temanızın kodlarının bulunmuş olduğu bölümdür. Buraya gelerekten kod bilginiz var ise eğer temanızı özelleştirebilirsiniz ve Google Adsense kodu, Google Analytics kodu gibi kodları sitenizin bu bölümlere eklersiniz. 

WordPress Paneli / Eklentiler 

Eklentiler bölümünün ne işe yaradığını söylemeden önce ilk olarak WordPress eklenti nedir? bu sorunun cevabını vermek istiyorum.

 • WordPress eklentileri, sitenize eklemek istediğiniz özellikleri veya işlevleri temsil eden kod parçacıklarıdır.
 • Mesela WordPress üzerine kurulu bir blog siteniz var ve sitenizde soru-cevap sayfası olsun istiyorsanız, soru-cevap sayfasını tüm sitenizi değiştirmeye gerek kalmadan, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan ilgili eklentiyi kullanarak oldukça kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Burada eklentilerin en önemli özelliği hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan sitenize istediğiniz özelliği ekleyebilmenizi sağlamasıdır. Eklentiler sayesinde en acemi kişi bile oldukça profesyonel  bir site oluşturabilir.

İşte WordPress admin paneli menüsü içerisinde bulunan eklentiler menüsüne girip istediğiniz bir eklentiyi sitenize kurabilir veya daha önce yüklemiş olduğunuz bir eklentiyi sitenizden kaldırabilirsiniz. Kısacası istediğiniz eklentiyi düzenleyebilirsiniz. Bu menünün temel işlevi budur. 

WordPress Paneli / Kullanıcılar 

Kullanıcılar menüsünden, WordPress sitenizin giriş şifresini değiştirebilirsiniz, sitenize yeni yönetici, yazar veya editör ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda WordPress sitenizi kurulum esnasında belirlemiş olduğunuz kullanıcı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

 • Ancak burada sizlere şunu da söylemek istiyorum ki eğer sitenize yeni bir kullanıcı ekleyeceksiniz, o kullanıcıyı neye göre ekleyeceğinize dikkat edin.
 • Nitekim yönetici olarak eklediğiniz bir kişi sizinle aynı yetkilere sahip olacak. Ancak yeni eklediğiniz kullanıcıyı yazar veya editör rollerinde eklerseniz sizinle aynı yetkilere sahip olmayacaktır. 
 • Yazar veya editör rolleri ile eklenen bir kişi yazı yazabilir; ama panel ayarları bölümünde değişiklik yapamaz. 

WordPress Admin Paneli / Araçlar

WordPress yönetim paneli bileşenleri içerisinde yer alan “araçlar” menüsü, kısaca WordPress sitesiniz içerisindeki kategori, yazı, sayfa gibi tüm alanları içe aktarmanızı veya dışa aktarmanızı sağlayan bir menüdür.

Mesela araçlar menüsü altındaki içe aktar bölümü sayesinde “Blogger, Tumblr, LiveJournal” gibi siteler (eski WordPress sitesi de dahil) üzerindeki içeriklerinizi yeni kurmuş olduğunuz WordPress sitenize yükleyebilirsiniz. Dışa aktar bölümünden ise siteniz içerisindeki tüm bilgileri dışarı aktarabilirsiniz.

Site sağlığı kısmı ise WordPress’in önceki sürümlerinde yoktu. Bu yeni sürümle gelen bir özelliktir. Bu sürüm ile beraber, sitenizdeki problemleri görebilir ve bunları düzeltebilirsiniz. 

Kişisel verilerin dışa aktarılması ve kişisel verilerin silinmesi bölümü de şu anlama gelmektedir; Bazı sitenize kayıt olmuş kullanıcılar, sonrasında size “benim kişisel verilerimi silin” diyebilir. Sizde buradan o kullanıcının kişisel verilerini silersiniz.  Veya elinizde olan tüm kişisel verileri dışarı aktarabilirsiniz. 

WordPress Paneli – Ayarlar 

wordpress-paneli-ayarlar

WordPress “Ayarlar” menüsünü bölüm bölüm açıklayacak olursam; 

>>Genel: 

Bu bölümde sitenizin başlık, slogan, url ve tarih/saat biçimi gibi çeşitli ayarları bulunuyor. Burada sitenizin kimliğini oluşturacak ve seo için önem taşıyan bir başlık ve slogan tanımlayabileceğiniz gibi tarih, saat ve dil ayarlarını üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca sitenize ziyaretçilerin üye olabilmesini istiyorsanız burada bulunan “üyelik” seçeneğini etkinleştirerek buna izin verebilirsiniz.

>>Yazma:

Bu bölümde içerisinde sitenizdeki yazılar için varsayılan kategori ve yazı türünü tanımlayabilirsiniz. Mesela birden çok kategori olan bir sitede yeni yazdığınız yazıya herhangi bir kategori seçmeden kaydederseniz yazı otomatik olarak burada tanımlanan kategoriye eklenecektir. Yazı türü ise yeni eklediğiniz bir yazının hangi türde ekleneceğini belirler. Varsayılan olarak Standart ayarında kalması daha iyi olacaktır.

>> Okuma 

Bu bölümde sitenizin ana sayfasında görüntülenmesini istediğiniz yazıyı belirleyebilirsiniz. Mesela isterseniz en son yazılarınızı listeleyebilir veya sabit bir sayfayı, yazıyı ana sayfanızda gösterebilirsiniz.

 • Ayrıca ana sayfanızda gösterilecek yazı sayısını ve sitenizin arama motorlarında görünür olup olmamasını buradan ayarlayabilirsiniz.
 • Seo açısından “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğinin aktif olmamasına dikkat edin.

>> Tartışma 

Bu bölüm sayesinde, kullanıcılarınızın, ziyaretçilerin web sitesinizdeki tüm yorumlarını denetleyebilmekte ve isterseniz web sitenizi yoruma kapatabilmektesiniz. Yorum denetim sayfasında, yorum içindeki linklerden, yorum içinde olabilecek saygısız davranışlara kadar her durumu kontrol etmeniz mümkündür. Ayrıca buradan yorum denetimi ve kara liste alanını kullanabilirsiniz. Yorumların sizin denetiminizden sonra yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

>> Ortam 

Bu sayfada sitenize yüklediğiniz resimlerin küçük, orta ve büyük boyutlarda genişlik/yükseklik ayarlarını azami veya asgari düzeyde belirleyebilirsiniz.

Bu ayar sitenizin hızı ve kalitesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü çok büyük boyutlu resimler sitenizi hızınızı yavaşlatacaktır. Site hızı ise SEO açısından, bir web sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkması açısından oldukça önemlidir.  

>> Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantı ayarları sitenizin SEO değerleri için büyük önem taşımaktadır. Bu sayfada bulunan URL ayarı ile yazılarınıza ait linklerin nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz.

>> Gizlilik

WordPress ayarları içerisinde olan bu özellikle, seçtiğiniz bir sayfayı gizlilik politikası olarak atayabiliyorsunuz. Gizlilik politikası nedir? Diye soracak olursanız gizlilik politikası, internet sitenize gelen ziyaretçiler hakkında topladığınız bilgilerin neden toplandığını açıklayan bir belgedir. Bizim ülkemizde bloglarda pek kullanılmasa da girmiş olduğunuz birçok e-ticaret sitesinde kullanılmaktadır.