Bilgisayar Teknik Servisi Dalı

Bilgisayar Teknik Servisçisi

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım kurulumu ve donanım kurulumundan sorumlu olan personeldir. Bunun yanında arıza onarımları ve bakımlarını da gerçekleştirmek ve bilgisayar ile kontrol edilen bütün sistemlerin kurulması bilgilerine sahip olan kişidir.

Görevleri;

 • İşi hakkında organizasyonlar yapmak.
 • İş için planlanan ihtiyaçları değerlendirmek.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • Algoritmalar oluşturmak ve algoritmaları değerlendirmek.
 • Yazılım hatalarını tespit etmek ve onarmak.
 • Arızaları belirli cihazlar ile kontrol ederek onarmaya çalışmak, eğer ki onarılamıyor ise arızalanan parça ve bölgenin yenisi almak veya yapmak.
 • Devrelerin tasarımla yapmak.
 • Devrelerin tasarımları yapıldıktan sonra devreyi geliştirmek.
 • Eğer ki ihtiyaç olur ise bilgisayar ortamında kontrol edilebilen projeler tasarlamak ve geliştirmek.
 • Tasarlanan projeler tamamlandıktan sonra projeyi test etmek ve önlemler almak.
 • Mesleki gelişimle ilgili faaliyetleri yönlendirmek ve yürütmek.

Meslek Elemanında Aranan Özellikler:

– Bilgisayar Teknik Servis elemanı olmak isteyenlerin;
– Tasarım ve görsel yeterliliğine sahip,
– Ekip içinde çalışabilen,
– Sistemli düşünebilen,
– Matematikle ilgili konularda başarılı,
– Kendini yenileyebilen,
– Araştırmacı,
– Dikkatli ve titiz çalışma alışkanlığına sahip,
– Teknoloji alanındaki yenilikleri takip eden kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları:
Bilgisayar Teknik Servis Elemanı, teknik servis (bilgisayar toplanan) ortamında, Elektronik devre yapımını gerçekleştirebileceği atölye ortamında çalışır. El aletlerini çok kullanır. Çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim hâlindedir. İş çoğunlukla ayakta yürütülür, ortam biraz da olsa hareketlidir.

Meslekteki hastalık riskleri; bilgisayar teknik servis elemanları ayakta çok fazla vakit geçirirler. Bu nedenle vücut yorgunlukları fazla olur. Elektronik devreleri gerçekleştirirken baskı devre yapımında ortaya çıkan gaza karşı dikkatli olmak gerekir. Lehimleme yaparken yanma riskine karşı dikkatli olmaları gerekir.

İş Bulma İmkanları: 

Bu alandaki mesleklerin teknolojideki gelişmelerin sonucunda sürekli gelişmesinden ve yaygınlaşmasından dolayı bu mesleklerde iş bulma imkanları oldukça geniştir.

Teknik servis elemanları, bilgisayar toplama ve satış işlemi yapan firmalarda, bünyesinde bilgisayar bulunduran iş yerleri, şirketlerde, özel sektöre ait firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendilerine ait özel iş yerleri de açabilirler.

Eğitim ve Kariyer İmkanları:
Meslek eğitimini tamamlayanlara Bilişim Teknolojileri alanı Bilgisayar Teknik Servisi  sertifikası verilmektedir. Bu alan mezunları; meslek yüksek okullarının Bilgi Yönetimi (Uzaktan Eğitim veya Açık Öğretim), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (Örgün veya Uzaktan Eğitim), Bilişim Yönetim, e-Ticaret ve Masaüstü Yayıncılık v.s. gibi ön lisans programlarına  ek puanla girebilirler.