ÇANAKKALE’DE AR/VR PROTOTİPLEME SINIFI AÇILDI

21 Kasım Çarşamba günü, ilimiz Şehit Kıvanç Kaşıkçı Mesleki ve Teknik Lisesi Yerleşkesinde “AR/VR Prototipleme Sınıfı’ açıldı.

    Açılış törenine, Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Salih Zeki Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

    Dijital çağı yaşadığımız 21. yüzyılda çığır açan bir yenilik olan ve içerik itibariyle bölgedeki ilk olma özelliği taşıyan Arttırılmış Sanal Gerçeklik Sınıfı, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün GMKA 2018 Yılı Mali Destek Programı kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansına sunmuş olduğu “Meslek Liseleri Boyut Değiştiriyor’ Projesiyle destek almaya hak kazanarak oluşturuldu.

    Meslek Liseleri Boyut Değiştiriyor projesinin koordinatörlüğü İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan tarafından, proje ise ARGE Birimince yürütülerek AR/VR Prototipleme Sınıfının oluşturulması için yüksek kapasiteli 14 All in One Bilgisayar,13 Tablet, 1 Plotter,1 3D Yazıcı,1 Lazer yazıcı,1 Sanal Gerçeklik Sistemi,1 Artırılmış Gerçeklik Sistemi, sistemler için yazılımlar, Televizyon, Klima ve mobilya donanımları alındı. Sınıftaki uygulamalar için 20 Meslek Lisesi öğretmeni toplamda 314 saatlik eğitim programına alındı.

   Oluşturulan AR/VR Prototipleme Sınıfı eğitimde, sanayide, teknolojide üst düzey uygulamaları hayata geçirebilecek nitelikleri taşımasının yanı sıra sınıfın, 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yer aldığı kampüs alanında kurulması yönüyle Meslek Liselerine yönlendirmede özendirici etkisi de vardır.

  Sınıf, Çanakkale’deki tüm okulların yararlanabileceği bir sınıf olarak planlanmış olup, tüm okullarımız, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz sınıfta görevlendirilen formatör öğretmenlerden randevu alarak laboratuvarı kullanabileceklerdir.

Kaynak: canakkale.meb.gov.tr