Google’dan oyun dünyasını değiştirecek servis: Stadia

Google, San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nın (GDC 2019) açılış konuşmasında, yeni bir hizmeti olan Stadia’yı duyurdu. Detaylar haberimizde.

Teknoloji devi Google’ın uzun zamandır Project Stream adıyla anılan çevrimiçi oyun servisi ile ilgili çalışmalar yürüttüğü biliniyordu. Google sonunda en yeni hizmeti olan çevrimiçi oyun servisini Stadia adıyla duyurdu.

Google'dan oyun dünyasını değiştirecek servis: Stadia

Google çevrimiçi oyun servisi Stadia’yı tanıttı!

ABD’li şirket Google, San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nın (GDC 2019)açılış konuşmasında, yeni hizmeti olan Stadia’yı duyurdu. Stadia, hemen hemen her oyunu, herhangi bir cihazla çalıştıracak şekilde tasarlanmış bir bulut oyun platformu.

Stadia, aynı zamanda oyuncuların herhangi bir Android veya Chrome tabanlı cihazda (Chrome tarayıcıya sahip herhangi bir cihaz dahil) sunucu üzerinde çalışan oyunları, hatta yüksek donanım özelliği gerektiren oyunları dahi oynamalarını sağlayacak. Örneğin; bir bilgisayar için geliştirilen yüksek grafikli oyunu, akıllı telefonunuz ile yüksek donanımlara ihtiyaç duymadan oynayabileceksiniz.

Konferansta aynı zamanda Stadia ile ilgili özel olarak geliştirilmiş bir kontrolcü de tanıtıldı. Wi-Fi üzerinden anlık olarak oyunu oynadığınız sunucuya bağlı olan Stadia kontrolcü ile verdiğiniz komutların çok daha hızlı tepki vermesi amaçlanıyor. Stadiakontrolcüde aynı zamanda ekran görüntüsü alma ve Google Asistan‘ı etkinleştirme tuşları da mevcut. Stadia kontrolcü üzerinde bulunan dahili mikrofon, Google Asistan’ı rahatlıkla kullanmanıza olanak tanıyor. Konu ile ilgili detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Stadia aynı zamanda oyunlarda 4K 60 fps desteği de sunacak ve gelecekte bu desteğin 8K çözünürlüğe de çıkarılması planlanıyor. Google tarafından hazırlanan tanıtım videosunda yeni servisin genel özelliklerini görebilirsiniz: 

Kaynak: www.teknolojioku.com