Bilişim Sınıfları için Farklı Bir Çözüm: vCloudpoint S100 Zero Client

https://www.bilisimhocasi.com/bilisim-siniflari-icin-farkli-bir-cozum-vcloudpoint-s100-zero-client

Kaynak: Mesut Turan (www.bilisimhocasi.com)

Merhaba değerli Bilişim Hocası takipçileri, bundan birkaç ay önce bilişim sınıfım için sponsor aramıştım. Aradığım sponsoru bulduğumda nasıl bir bilişim sınıfı oluşturmam konusunda araştırma yaptım. Bu araştırmalar sonucunda zero client sistemlerin de (örneğin:  vCloudpoint S100 ) olduğunu fark ettim.

Zero client sistemleri daha önce kullanmadığım ve herhangi bir fikrim olmadığı için bu sisteme mesafeli olsam da kendi kendime “Denemeden bilemezsin” deyip daha önce benim ile iletişime geçen Yako Teknoloji‘den Seval Hanım ile iletişime geçtim.  Kendisi demo ürün göndermek istediklerini söyleyince cevabım “Memnun olurum” oldu.

Vcloudpoint  S100 elime ulaştıktan sonra ilk denemeyi 6 yıllık taşınabilir bilgisayarımda denedim. Bilgisayarımda i5-2410m işlemci, ATI Readon 6770M ekran kartı, Samsung 850 Evo SSD ve 6 GB ram bulunmakta.

Vcloudpoint  S100 sunucu bir bilgisayara bağlanıp sunucunun işlemci, ram, ekran kartı ve harddisk gibi kaynaklarını kullanarak çalışıyor.

VCLOUDPOİNT  S100 KULLANMANIN AVANTAJLARI

Zero client kullanmanın bir çok avantajı bulunmaktadır. Gelin bu avantajları beraber irdeleyelim.

YÖNETİM KOLAYLIĞI

Tüm kullanıcılar aynı sunucuda oturum açtığı için ayrı ayrı bilgisayarlara program yüklenmesine, güncelleme yapılmasına gerek kalmaz. Tüm işlemler sadece ana bilgisayarda yapılarak, bizlerin yükü azaltılır ve verimlilik arttırılır. vMatrix yönetim yazılımı sayesinde, sorun yaşayan kullanıcı ekranına bağlanıp, gerekli tüm müdahaleleri yerinizden kalkmadan yapabilirsiniz. Broadcast Mode sayesinde de kendi ekranınızı tüm öğrencilere yansıtabilirsiniz. Bu da bilişim öğretmeni için bilişim sınıfındaki bilgisayarların kolay yönetileceği anlamına geliyor.

GÜNCEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE SAHİP OLURUZ

Yeni kurulan bilişim sınıflarına yüksek özellikli bilgisayarlar alındığında bilgisayar başı maliyet arttığı için istenilen sayıda bilgisayar alınamamaktadır. Dolayısı ile genellikle daha düşük özelliklerde daha çok bilgisayar alınma yoluna gidiliyor. İlerleyen  birkaç yıl içerisinde bilgisayarlar eskiyor ve iş göremez bir hale geliyor.

Vloudpoint s100 sunucunun kaynaklarını kullandığı için sunucunun özelliklerini yükseltmek bilişim sınıfını yenilemenin en kısa yolu olabilmektedir.

SESSİZ BİLİŞİM SINIFLARI

Bilişim sınıflarında 30 bilgisayarın aynı anda çalıştığını düşünürsek ortamda meydana gelen ses kimi zaman bizi rahatsız edebilir, Vcloudpoint  S100 zero client fan barındırmadığı için sessiz olarak çalışmaktadır ve ısı yaymaz.

ENERJİ TASARRUFU

5 volt 2amperlik adaptör ile çalışan Vcloudpoint  S100, enerji tasarrufu yapmamızı sağlıyor. Ayrıca elektrik kesilmelerinde bilgisayarların çalışmasını devam ettirmesi için kesintisiz güç kaynağı ihtiyacı azalacaktır. Çünkü cihaz sadece 5 watt gibi bir enerji tüketmekte. Böylelikle elde ettiği tasarruf sayesinde cihazlar 2-3 yıl içerisinde kendisi amorti etmiş olacaktır.

BAKIM MALİYETLERİNDEN KURTULUN

Bilgisayar sınıflarının bakım maliyetleri bilişim öğretmenlerini düşündüren başka bir konudur. Bilgisayarların tozlanması, elektrik kesintilerinde veya dalgalanmalarında ana kartlar yanmakta ve sistem zarar görebilmektedir. Bu da extra masraf demektir.

AZ YER KAPLAR

Ürünün diğer avantajlarından biri ise az yer kaplamasıdır. Normal atx kazalar büyük bir yer kaplar iken Vcloudpoint  S100 çok az yer kaplamaktadır. Vcloudpoint  S100’un ebatları: 125mm x 80mm x 40mm’dir.

UZUN ÖMÜRLÜ

İçerisinde mekanik parça barındırmayan bu zero client ürün, uzun ömür vaad ediyor. Vaadin dayanağı ise sistemin çalışma şeklinde saklı. Hareketli parçaların olmaması bakım maliyetini düşürdüğü gibi, kullanım ömrünü de uzatır. Ortalamada 7-10 yıl gibi uzun kullanım sürelerinde herhangi bir yenileme yapmanıza gerek bırakmaz.

VCLOUDPOİNT  S100 EKSİKLİKLERİ

Her ürünün olduğu gibi Vcloudpoint  S100’ün de bazı eksiklikleri bulunmakta. Bunlardan ilki bana göre hdmi çıkışının bulunmamasıdır. VGA bağlantının artık eskidiğini düşünüyorum.( Yeni çıkan V1 modelinde HDMI ve VGA aynı cihaz üzerinde geliyor. )

Her ne kadar usb wifi alıcılar ile wifi bağlantısı yapılabilse de dahili wifi alıcısının olmaması diğer bir eksikliklerden. Öğrencilere usb wifi alıcı mı dayanır ? Ethernet bağlantısı ile sistemin daha stabil çalışması sebebi ile wifi bağlantısı opsiyonel olarak sunulduğunu da belirtmek gerek.

Sonuç olarak, Vcloudpoint s100 yeni kurulacak bilişim sınıfları için bana göre masaüstü bilgisayarların alternatifidir. Hatta sunucu bilgisayarın özelliklerine bağlı olarak masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek performans alabilirsiniz.

Kaynak: Mesut Turan (www.bilisimhocasi.com)