Dünyanın en hızlısı duyuruldu: USB 4!

Dünyanın en hızlı bağlantı sağlayan sistemi USB 4 hakkında detaylar gelmeye başladı. İlk bilgilere göre USB 4, 40 Gbps bağlantı hızı sağlayacak.

Bu yılın sonlarında duyurulması planlanan USB 4 ile ilgili detaylar gelmeye başladı. Daha önceden USB 3.0, USB 3.1 ve USB 3.2 gibi birçok isim telaffuz edilse bile USB-IF, gelecek nesil bağlantı teknolojisi USB 4 ile ilgili bazı küçük detaylar verdi.

Dünyanın en hızlısı: USB 4

USB 4 çıkmadan önce en hızlı bağlantı sağlayabilen USB 3.2 yalnızca, 20 Gbps hıza sahipti. Ancak Dünyanın en hızlısı olarak tabir edilen USB 4 ise bu hızı 40 Gbps’ye çıkarmayı başaracak. Bu modelin Thunderbolt 3 seviyesine ulaşması da ayrı bir rekor oldu.

Bu sayede yüksek çözünürlüğe sahip sistemlere veri aktarırken, herhangi bir zorlanma olmayacak. 100 volt güç aktarımı yapılabilecek olması,  kullanıcılar için önemli bir detay. USB 4 aynı zamanda iki tane 4K ve bir tane de 5 K çözünürlük desteği sunabiliyor.

Peki USB 4 ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Thunderbolt şu an için yalnızca 463 cihazda kullanıldı. USB 4’ün ise bundan çok daha fazla cihazda kullanılması planlanıyor. Intel tarafından yapılan açıklamada, bu sistemden herhangi bir lisans bedeli talep edilmeyeceği ifade edildi.

Ayrıca USB 4 gelmeden Intel, USB 5’in de yakın bir zamanda kullanıcılarla buluşabileceğini söyledi. Şu an için sistemin kullanımı mümkün değil. Ancak 2020 yılının sonlarına doğru bu hızın tadını çıkarabileceksiniz. 40 Gbps aktarım hızına sahip USB 4, sizi de heyecanlandırdı mı? Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki bölümden yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/