Kodlama eğitimi için faydalı olabilecek bazı siteler.

Programlama veya kodlamayı öğrenmek için kaynaklar günümüzde oldukça fazla. Kodlamaya nereden başlamalı? Nasıl ilerlemeli? Soruları her yeni başlayanın sorduğu sorular. İnternetteki kaynak bolluğu bazan seçmeyi ve ilerlemeyi de zorlaştırıyor. O yüzden bu yazıda kodlamaya yeni başlayanlar ve ilerleme sağlayanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz kaynakların listesini yaptık. Kaynakları çocuklar için, gençler için ve genç yetişkinler için diye sınıflandırdık. Fakat yetişkin birisi de yeni başlıyorsa çocuklar için dediğimiz kaynaklardan faydalanabilir. Sonuçta programlamada asıl önemli olan algoritma geliştirme yeteneği kazanmak olduğu için uygulanacak her türden etkinlik bu yeteneğin gelişmesinde faydalı olacaktır.

1) Code.org (Çocuklar ve gençler için)

code.org özellikle çocuk ve gençler için algoritma oluşturma ve temel kodlama becerilerini kazanmaya yönelik gönüllüler tarafından oluşturulup geliştirilen bir ortamdır. Dünya genelinde birçok kullanıcısı olan code.org’ta gerek bireysel hesapla ilerleme gerekse topluluk olarak (eğiticinin tanımladığı gruplar) kodlama etkinliklerini yapmak mümkündür. Code.org’ta genellikle görev tabanlı blok kodlama yapılabilmektedir. Programlamaya teni başlayanlar için code.org etkinliklerini yapmak faydalı olacaktır. Code.org tamamen ücretsiz bir ortamdır.

2) Lightbot (Çocuklar ve gençler için)

Lightbot aslında çocukları temel kodlama kavramları ve yeteneklerini kazandırmaya yönelik tasarlanmış bir flash ortamıdır. Prosedürler, döngüler, kod akışı gibi kavramlarla ilgili beceriler lightbot ile özellikle küçük yaştaki öğrencilere kazandırılıp kodlama eğitimine zemin oluşturulması hedeflenmiştir. 

3) Blockly Games  (Çocuklar ve gençler için)

Döngüler,  koşul yapıları,  matematiksel işlemler, fonksiyonlar gibi temel programlama kavramları üzerine çeşitli etkinlikler barındıran, son bölümlerinde de blok kodlamadan metinsel kodlamaya geçiş için imkan sunan bir ortamdır. Özellikle çocuklar için güzel bir kodlama ortamı sunmaktadır.

4) Codecombat  (Çocuklar, gençler, genç yetişkinler için)

Oyun tabanlı bir kodlama eğitim ortamı olan Codecombat Javascript ve Python programlama dili seçenekleriyle oyun ve görev tabanlı bir kodlama eğitimi ortamı sunmaktadır.

5) Scratch (Çocuklar, gençler, genç yetişkinler için)

Blok tabanlı kodlama ile özgün projelerin yapılabileceği, adeta adı blok tabanlı kodlamayla bütünleşmiş bir kodlama ortamıdır. MIT üniversitesinin bir projesi olan bu ortamda hayal gücünün elverdiği ölçüde oyunlar ve programlar yazılabilmektedir. Tabii ki kullanım özellikleri kısıtlanmıştır. İleri boyutta proje geliştirme açısından yeterli değildir.

6) W3schools (Gençler, genç yetişkinler, üniversiteliler için)

Tamamen ücretsiz bir kaynak site olan W3schools html, css, javascript, Php, Asp, Python, Xml gibi daha çok web tabanlı programlama ve betik dilleriyle ilgili temel kaynak ve kullanım örneklerini barındırmaktadır. Özellikle web tasarımın programlama yönüyle ilgilenenler için oldukça faydalı bir kaynaktır.

7) Sololearn (Gençler, genç yetişkinler, üniversiteliler için)

C++, Python3, Java, Javascript, C#, Php, Ruby, HTML, CSS gibi programlama ve betik dillerinin temellerini basit adımlar ile öğreten bu site programlama öğrenenlerin faydalanması gereken güzel bir kaynak.

8) Freecodecamp (Gençler, genç yetişkinler, üniversiteliler için)

Birçok programlama ve betik dili ile ilgili hem dokümantasyon hem de uygulama imkanı sunan bir site programlamaya yeni başlayanlar için faydalı bir kaynaktır.

9) Tutorialspoint (Gençler, genç yetişkinler, üniversiteliler için)

Programlama ve betik dilleri için bir başvuru sitesi olan tutorialspoint, aynı zamanda online editörleriyle de uygulama ortamlatı sunmaktadır. Ayrıca birçok kod örneği ve programlama makalesi de içeren tutorialspoint daha birçok keşfedilecek özellikleri barındıran güzel bir eğitim ortamıdır.

Kaynak: http://www.codeforyoungs.com

Diğer Yazılar

Leave a Comment