İnternet Ortamında En Çok Kullanılan Şifreler Belli Oldu (Akıllanmayacağız Galiba)

Yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcıların en çok tercih ettiği şifrenin ‘123456’ olduğu belirlendi.

İnternet ortamında oluşturduğumuz hesapların şifreleri, kullanıcılar için büyük bir öneme sahip. Hiçbirimiz internette oluşturduğumuz bir hesabımızın çalınmasını istemeyiz. Ancak yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, internet ortamında oluşturdukları hesapların güvenliğini o kadar da önemsemiyor.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yürütülen araştırmalar, fazlasıyla çarpıcı sonuçları gün yüzüne çıkardı. Yapılan araştırmalar sonucunda, yaygın olarak tercih edilen şifrenin “123456” olduğu belirlendi. Bu şifrenin kullanıldığı hesapların sayısı ise 23.2 milyon. Bu şifreyi “123456789”, “password” ve “qwerty” gibi klavye üzerinde peş peşe bulunan harf ve rakamlar oluşturuyor.

Şifrelerinizi kontrol edebileceğiniz bir internet sitesi bulunuyor. Bu siteden kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz şifrenizi sorgulayabiliyorsunuz. Site üzerinden yapılan sorgulamada, bu şifrenin hesap çalınması durumlarında kaç kez ortaya çıktığını gösteriyor.

İlgili sitenin sahibi olan güvenlik uzmanı Troy Hunt’a göre, kullanıcılar bu konuda bilinçli olmak zorundalar. Hunt yaptığı açıklamarda kullanıcılar için tavsiyeler de veriyor. Bilindik şifrelerin kullanılmaması gerektiğini belirten Hunt, kullanıcıların şifre yöneticisi uygulamalardan faydalanabileceklerini belirtiyor. Bu konuda önerisi ise 1Password uygulaması. Bu ve bunun gibi uygulamalar ile kendi benzersiz şifrelerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde, iki faktörlü kimlik doğrulamalarının önemini belirten Hunt, bunun ekstra bir güvenlik katmanı oluşturacağını ve kullanıcıların hesaplarını güvende tutmaları için fazlasıyla önemli olduğunu ifade ediyor. 

Kaynak: www.webtekno.com

Diğer Yazılar

Leave a Comment