Python Kurulumu Resimli Anlatım.

Bu yazımızda Python programının bilgisayarımıza nasıl kurulduğunu resimlerle anlatacağız. Python programlama dili kullanması çok kolay öğrenmesi çok zevkli bir programlama dilidir. Bir programcı ilk olarak Python programlama dilini kullanabilir. Öğrenmesi kolay ve esnek bir programlama dilidir. Basit bir yapısı olmakla birlikte birçok şeyi bu programlama dili ile yapabiliriz.

Python programlama dili ücretsiz bir programlama dilidir. O nedenle herkes ücretsiz olarak indirip bilgisayarına kurabilir ve öğrenmeye başlayabilir.

  1. Öncelikle google arama motoruna Python yazıp arama tuşuna basıyoruz.

 

www.python.org sitesine girip programın kendi sitesidir buradan programı bilgisayarımıza kuruyoruz.

2. www.python.org sitesine girdiğimizde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi download butonuna tıklıyoruz.

 

3. Buradan Python releases for windows yazan seçeneklerden bize uygun olan sürümünü tıklayarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi indiriyoruz.

 

4. Python programını bilgisayarımıza indirme işlemini yaptığımızda yaklaşık olarak 25MB büyüklüğündeki program dosyasını bilgisayarımıza kaydetmiş oluyoruz. Kurulum dosyasının simgesi aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

 

5. İndirdiğimiz kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. İlk olarak aşağıdaki resimde görülen ekran karşımıza geliyor. Burada Add Python 3.7 PATH seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra resimde görüldüğü gibi install now yazısına tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

 

6. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kurulum ilerlemesini takip ediyoruz.

 

7. Herhangi bir problem meydana gelmemişse kurulumu başarılı bir şekilde tamamlıyoruz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Python programı bilgisayarımıza başarılı bir şekilde kurulmuş oldu.

 

8. Close butonuna basarak kurulumu tamamlıyoruz. Daha sonra programı çalıştırma işlemine geçiyoruz. Program kurulduktan sonra başlat menüsüne Python isimli bir klasör ekleniyor.

Bu klasör içerisinde IDLE (Python 3.7 64-bit) yazan komuta tıklayarak python programının kendi kod editörünü açıyoruz. Aşağıdaki resimde bu gösterilmektedir.

 

Python programın iki farklı şekilde çalıştırabiliriz.

9. Birincisi Python programının kendi editörüdür. Bu editörü açarak Python komutlarını yazmaya başlayabiliriz. Biz ilk örnek olarak aşağıdaki resimde ilk örnek olarak Print komutu ile ekrana Merhaba Dünya yazdırdık.

 

10. İkinci yöntem ise dos ortamında python programını çalıştırma şeklinde olacaktır. Bunun için başlat-çalıştır yazarak cmd yazıp dos ortamına geçiş yapıyoruz. Daha sonra python yazarak enter tuşuna basıyoruz. Böylece dos ortamında python komutlarını yazabiliriz.

Burada da ilk örnek olarak Print komutu ile ekrana Merhaba Dünya yazdırdık. Aşağıdaki resimde de bu işlem gösterilmektedir.

 

Hepsi bu kadar. Bol program yazmalar ?

 

Kaynak: https://www.bilisimkonulari.com/python-kurulumu-resimli-anlatim.html