Çin ürünlerine vergi geldi

Elektronik ticaret yoluyla bireysel olarak Çin üzerinden getirilen ürünlerden fiyatı ne olursa olsun vergi alınmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız ‘Çin’den gelen ürünlere vergi mi geldi’ başlıklı haberimizle duyurulan vergi konusunu hayata geçirildi. Kanunen 22 Euro’ ya kadar Çin’den getirilen bireysel ürünlerde vergi alınmaması gerekirken artık her türlü üründen fiyatına bakılmadan 5.2 TL alınmaya başlandı.

Çin ürünlerine vergi geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan bir açıklama ile geçen ay gündeme gelen konu özellikle Aliexpress, Banggood ve Gearbest gibi Çin merkezli ticaret sitelerinden alınan ürünlere vergi gelmesi ise sonuçlandı.

Daha önce belli bir rakama kadar bu ürünlerden vergi alınmazken artık ürünün fiyatına bakılmaksınız her türlü küçük paketten 5.2 TL alınmaya başlandı. İlk olarak sosyal medyada ortaya çıkan bu durumu haber yapmış ve bazı kullanıcılardan bu ücretin alındığı, bazılarından ise alınmadığını belirtmiştik.

Gelen son haberlere göre artık bu tarz yapılan her türlü alışverişten 5.2 TL ücret alınıyor. Bireysel kullanıcıların yaptığı alışverişleri kapsayan bu durumun tüketiciler tarafından pek hoş karşılanmadığını da belirtelim. Öte yandan Türkiye’de benzer ürünleri satanların ise bu durumdan memnun olduğunu belirtelim.

Öte yandan fiyatı 22 Euro’dan yüksek ürünlerden zaten vergi alınıyordu. Bu durumun değişmediğini, uygulamanın sadece küçük paketleri kapsadığını da belirtelim. 

Türkiye’deki gümrük vergisi oranları ne?

Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 dolar ve üstü ise gümrük vergisi alınıyor.

Satın aldığınız bir ürünün fiyatı yukarıdaki bedellerin üstünde ise, Avrupa birliği ülkelerinden geliyorsa ve 30 kg altı ise yüzde 18, 30 kg üstü ise yüzde 48 oranında vergi ödemeniz gerekiyor. Ürün Avrupa birliği ülkeleri dışından geliyorsa ve 30 kg altı ise yüzde 20, 30 kg üstü ise yüzde 48 oranlarında gümrük vergisi uygulanır.