MySQL Workbench Programı (Resimli Kurulum)

İndirme Linki: https://dev.mysql.com/downloads/workbench/

MySQL Workbench Kurulumu pdf dosyası: mysql workbench kurulumu

(10. Sınıf Nesne Tabanlı Programlama Ders Kitabından Alınmıştır.)

MySQL Workbench ile veritabanı düzenini tasarlayabilir, yönetebilir, belgelendirebilir ve test edebilirsiniz.

Özellikle MySQL yöneticileri için tasarlanmış olan MySQL Workbench geliştirme ortamı içerisinde SQL geliştirme ve yönetiminin yanı sıra, veritabanı ve yönetimsel özellikleri içeren veritabanı modelleme aracıdır.

MySQL veritabanları yönetimine ihtiyaç duyan herkes tarafından kullanılabilecek olan MySQL Workbench iyi organize edilmiş arayüzü üzerinde aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm MySQL görevlerini gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Ancak veritabanı geliştirme bilgisine sahip olmayan kullanıcıların programa alışması biraz zaman alabilir.

Çalışma alanı üç bölüme ayrılmıştır; ilki SQL geliştirme, ikincisi veri modelleme ve üçüncüsü sunucu yönetimidir.

Tablo verilerini düzenlemek, SQL sorgularını çalıştırmak, komut dosyalarını düzenlemek, varolan veritabanlarını yönetmek için MySQL Workbench’ı kullanabilirsiniz. Buna ek olarak program otomatik olarak hazırlanmış dizin alanlarını adlandırmanıza da olanak sağlamaktadır.

Programın en önemli avantajlarından birisi de görsel düzenidir. Size ihtiyacınız olan tabloları oluşturduktan sonra kolayca bunlar arasında bağlantılar kurmanıza yardımcı görsel diyagramlar oluşturabilirsiniz. Özellikle büyük veritabanları üzerinde çalışırken bu özellik sayesinde çok daha kolay sonuca ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak MySQL Workbench veritabanı yönetimi ve etkin bir veritabanı modelleme aracı olarak kalıcı ve komple bir çözüm getirebilir.