Visual Studio 2015 – Setup Dosyası Oluşturma – Resimli Anlatım

Setup dosyası oluşturmak, yapmış olduğumuz projenin başka bir bilgisayarda program olarak çalıştırabilmemizi sağlar. Bu yazımızda Visual Studio 2015 programında Setup oluşturma işleminin nasıl yapıldığını göreceğiz. İşlemlerimizde Visual Studio Installer kullanacağız.

Öncelikle Visual Studio Installer yüklü değilse buradan indirip kurulumunu yapabilirsiniz.

Setup Projemizi oluşturmaya başlayalım.

1.Adım: Öncelikle sağ tarafta yer alan panelde (solution exproler) projenin üzerine sağ tıklayıp açılan menüde build seçeneğine tıklanır.

2.Adım: Proje build edildikten sonra ise alt kısımda yer alan panelde (output) sonuçlar kontrol edilir. Eğer visual studio projeyi build ederken hata ile karşılaşırsa, öncelikle o hataları düzeltmemiz gerekir. İlgili hataları düzelttikten sonra proje tekrar build edilmeli ve aşağıdaki ekran önümüze gelmelidir.

3.Adım: Yukarıdaki iki adımı uyguladıktan sonra, tekrar sağ tarafta yer alan panelde (solution exproler) sağ tıklayıp açılan menüde add seçeneğine tıklanır. Sonrasında yan tarafta açılan menü içerisinde new project seçeneğine tıklanır.

4.Adım: Açılan pencerede Other Project Type > Visual Studio Installer’a gelip Setup Project’i seçiyoruz.

5.Adım:  Name Kısmına Projemizin adını (Not Defteri v1.0), Location kısmının da Projemizin yolunu gösterdiğinden emin olduktan sonra “Ok” tuşuna basıp yeni Setup Projesini oluşturuyoruz. Projeye Not Defteri v1.0 adında yeni bir sayfanın açıldığını göreceksiniz. İşte bu sayfa gerekli ayarlamaların yapılacağı sayfadır. Buradan, kurulumun yapılacağı yerde oluşturulacak klasörün görünümü ayarlanabilir.

6.Adım: Açılan pencerede Sol tarafta Application Folder Klasörü, Bizim setup işleminden sonra c:Program Files da yer alacak klasörümüzün içine nelerin export edileceğini belirlediğimiz yerdir. Buraya eklediğiniz her şey setup sonrası hedef makinaya yüklenir. Buraya sağ tıklayıp Add > File’ı seçin ve daha sonrada Proje dosyanızdan Bin > Debug klasöründeki bütün dosyaları seçin.

7. Adım: Hemen altında bulunan User’s Desktop Klasörü ise hedef makinanın Masaüstüdür. User’s Desktop’ın sağ tarafındaki bölümde sağ tuşa basıp Create New Shortcut‘ ı seçin. Karşınıza gelen sekmeden Application Folder’ın altında exe‘ nizi seçin. Böylelikle kurulum sonrası kullanıcının masaüstünde exe’nin kısa yolu oluşacaktır.

8. Adım: User’s Programs Menu Setup ’ın kurulacağı bilgisayarda Başlat Menüsünde klasör oluşturmaya, klasör içinde direk .exe dosyasını atarak tıklandığı anda başlatılmasını sağlar. User’s Program Menu’nün üstüne gelip Folder’a tıklıyoruz. Yeni açtığımız klasöre bir isim verip klasörün yan tarafında Create New Shortcut diyoruz.

Dosyalama işlemlerimiz bitti. Şimdi Setup dosyamızın özelliklerine bakalım:

9. Adım: Properties kısmını açmak için Solution Explorer kısmından Setup dosyanıza tıklarsanız Setup dosyanızın özelliklerine ulaşabilirsiniz.

  1. Program kaldırıldığı zaman gösterilecek olan icon’u eklemek için kullanılır.
  2. Yazar kısmıdır. Programcının ismini yazabilirsiniz.
  3. Açıklama kısmıdır. Oluşturduğunuz setup için gerekli açıklamayı yazabilirsiniz.
  4. Yaptığınız projeyi size özel mi yoksa bütün kullanıcılar için mi olacağını ayarladığımız bölümdür. True ya da False yaparak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Kurulum Sihirbazının dilini ayarladığımız bölümdür.
  6. Üretici kısmıdır. İstediğiniz ismi yazabilirsiniz.
  7. Üretici firmanın ya da sizin kişisel hesaplarınızın, sitelerinizin url’ sini gösteren bölümdür.

Setup kurma işlemlerimiz bitti. Şimdi sıra Setup dosyamızı hazırlamakta.

10. Adım: Proje Setup Dosyanızın üzerine gelip Build işlemine tıklayınız. Yüklenene kadar bekleyiniz.

11. Adım: Son olarak Solution Explorer’dan Build Solution yapıyoruz ve Setup dosyamız hazır.

Setup dosyamızı çalıştırmak için Belgelerim–>Visual Studio 2015–>Projects–>Proje Adı–>Debug–>Not Defteri v1.0.msi dosyamız burada. Karşımıza çıkan .msi uzantılı dosyaya tıklıyoruz.

Açılan sihirbaza İleri deyip devam ediyoruz. Kurulum tamamlanınca sihirbazı kapatıp Masaüstünde gelen kısa yolu açıyoruz.

Aşağıda örnek olarak hazırlanmış Not Defteri Uygulamasının .msi kurulum dosyası verilmiştir.

Hepinize Kolay Gelsin.

Diğer Yazılar

Leave a Comment